TARPTAUTINĖ KONFERENCIJA
„EKONOMIKOS SKAITMENINIMAS, NUOTOLINIS DARBAS IR KITI IŠŠŪKIAI – KAIP TVARKOMĖS LIETUVOJE IR EUROPOJE?”
Konferencijos data: 2024 m. rugsėjo 25 d.;
Vieta: Lietuvos nacionalinė M.Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, 305 salė;
Dalyviai: Lietuvos politikai, mokslininkai, verslo ir profesinių sąjungų atstovai, SVV įmonių atstovai ir SVV asociacijų iš 7 Europos valstybių atstovai; Vyks tiesioginė transliacija internetu;
Kalba: konferencijos kalbos lietuvių ir anglų, tiesioginis vertimas į anglų kalbą;
Moderatoriai: Eglė Radišauskienė, Demokratijos institutas; Gediminas Rainys, Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija;
Dalyvių registracija: konferencijos dalyvius kviečiame registruotis – https://forms.gle/JCPB3zN9CDxLPSSu7
Konferencijos temos diskusijai, dabarties iššūkiai ir jų kontekstas
Mes žinome, kaip funkcionuoja darbo rinka, kokia yra institucinė sankloda, teisinis reguliavimas, socialinių partnerių veikla. Tiek nacionaliniame lygmenyje, tiek ir Europiniame. Tačiau modernioji ekonomika, postkovidinis laikotarpis sukėlė visą eilę iššūkių. Tarp jų – nutolęs nuo darbo vietos darbas, Dirbtinis intelektas, veiklos skaitmeninino procesai, ypatinga įgūdžių turėjimo ir vystymo svarba ir t.t. Mes suskaičiavome 8 iššūkius. Štai kodėl juos įvardijome kaip „Aštuonkojo“ iššūkiai, naujai įtakojantys darbo rinką ir darbo santykius. Nors šie iššūkiai aktualūs visai ekonomikai, tačiau atskiriems ekonomikos segmentams – tradicinė pramonė, „naujoji ekonomika“ ir pan. gali sukelti kiek skirtingas pasekmes. Štai kodėl svarbu įvertinti ir sektorinius veiksnius, kurie turi įtakos darbo rinkos funkcionavimą ir, galbūt, poreikį papildomam reguliavimui.
AŠTUONKOJIS
Konferencijos tikslas – diskutuoti, kaip šiuolaikiniai iššūkiai veikia darbo santykius, plačiau kalbant, darbo rinką ir poreikį (arba jo nebuvimą) modifikuoti reguliavimą. Taip pat – koks darbdavių ir profesinių organizacijų vaidmuo ir veiklos pokyčiai nusimato kaip atsakas į šiuos iššūkius.
PROGRAMA
10.00-12.00 Sesija (lietuvų kalba, vertimas į anglų kalbą)
9.30 – 10.00 Dalyvių registracija, pasitikimo kava
10.00 – 10.05 Konferencijos atidarymas: moderatoriau įvadas į diskusijų temas;
10.05-10.15 Pasveikinimas ir pasisakymas: „Europos Komisijos ir Europinių institucijų atsakas šiuolaikinio pasaulio iššūkiams darbo rinkai: skaitmeninimas, nuotolinis darbas, dirbtinis intelektas ir kt.” Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas M.Vaščėga;
10.15 – 11.15 Pasisakymų panelis – tradicinė ekonomika ir naujosios ekonomikos ekspansija – ar reikia papildomo reguliavimo, socialinių partnerių vaidmuo naujosios ekonomikos kontekste;
Pasisakymų panelio dalyviai:
– Dr. B.Miškinienė, Vilniaus Universiteto Verslo mokyklos direktorė;
– O.Mašalė, nepriklausoma Valdybų narė, „Regitra” valdybos pirmininkė;
– S.Černiauskas, asociacijos „Infobalt” vykdantysis direktorius;
– Š.Orlavičius, Valstybinės darbo inspekcijos kancleris;
Klausimų/atsakymų sesija, pasisakymai
11.15-12.00 Lietuvos asocijuotų darbdavių ir profesinių sąjungų organizacijų vadovų nuomonė.
12.00 – 13.00 Pietų pertrauka, lengvi užkandžiai
13.00 – 15.00 II Sesija (tik anglų kalba). 7 Europos valstybių SVV organizacijų atstovai diskutuos apie Europinį pamatinį susitarimą dėl skaitmeninimo – kaip jis buvo įgyvendinamas atskirose šalyse.
Suinteresuotus konferencijos dalyvius kviečiame taip pat dalyvauti diskusijoje.
Dalyvių registracija: https://forms.gle/JCPB3zN9CDxLPSSu7
Tiesiogiai Europos Komisijos finansuojamas projektas, kurio dalyviai yra 8 Europinės smulkų verslą atstovaujančios konfederacijos SMEunited nariai iš 7 valstybių. Tai – LPPARA, CNIPMMR (Rumunija), PIMEC (Ispanija), Confartigianato ir CNA (Italija), IPOSZ (Vengrija), CCCI (Kipras), ZDOPS (Slovėnija). Projekto veiklose kaip techninis patarėjas dalyvauja ir pati SMEunited organizacija.
Dar 2020 metų birželio mėnesį pagrindinės Europinės darbdavių ir profesinių sąjungų organizacijos – BusinessEurope, SMEunited, CEEP, ETUC pasirašė pamatinį susitarimą „Europos Socialinių Partnerių Pamatinis Susitarimas dėl Skaitmeninimo“ (toliau – Susitarimas). Jame organizacijos, atstovaudamos savo narių interesus, nubrėžė esmines gaires, kaip turi įmonėse ir įstaigose vykti jų veiklų skaitmenizavimas. Darbdaviai ir profesinių sąjungų atstovai sutarė dėl darbuotojų įgūdžių lavinimo svarbos, nuotolinio darbo principų, darbuotojų darbinės veiklos kontrolės ir jų orumo išlaikymo, vadinamosios „teisės atsijungti“, dirbtinio intelekto (DI), žmogiškosios kontrolės ir kitų principų. Didžiausia vertybė – užimtumo apsauga skaitmeninimo eigoje. Numatyta, kad šalys narės ir organizacijų nariai per tris metus įgyvendins Susitarime nustatytus principus.
Projekto DIGISOC esmė – vykdant projekto veiklas, nacionaliniuose seminaruose kalbėti apie įmonių skaitmenizavimo pasiekimus ir problemas, įvertinti Lietuvos įmonių, daugiausiai SVV įmonių, veiklų ir procesų skaitmenizavimo eigą, įvertinti, ar buvo laikytasi Susitarime nustatytų principų.
Projekto pavadinimas – Digital Social Partners, sutrumpinimas DIGISOC;
Finansuotojas – Europos Komisija, šaukimas SOCPL-2021-SOC-DIALOG;
Projekto vykdytojas – Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija;
Projekto veiklų įgyvendinimo prdžia – 2022 m. spalio 1 d.
Projekto veiklų įgyvendinimo pabaiga – 2024 m. rugsėjo 30 d.
Bendra viso projekto vertė: 602448 Eur