Rugsėjo 20 d. vykęs Verslo tarybos posėdis nuo diskusijų apie pastarojo meto įvykius, susijusius su Kauno termofikacijos elektrinės akcijų pardavimu, perėjo iki konkrečių svarstymų, kada bus leista įmonėms ir kitiems šilumos vartotojams atsijungti nuo centralizuoto šildymo sistemos.
XXI amžiuje malkos – efektyviau?
Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas Verslo tarybos nariams tvirtino, kad prieš dešimtmetį su „Gazpromu““ sudaryta „Kauno energijos“ sutartis daro labai didelę ir dažniausiai neigiamą įtaką viso miesto gyventojams. „Gazpromas“ už elektrinę savivaldybei sumokėjo vos daugiau nei šimtą milijonų,nors turtas vertas milijardinės sumos, nes buvo žadėtos investicijos, žymus šilumos atpiginimas. Tačiau pažadai subliuško, „Gazprom“ traukiasi.
„Reikalai iš esmės nepajudėjo ir įgyvendinant Petrašiūnų elektrinės projektą. „Lietuvos energija“ siūlėsi investuoti, kelerius metus skaičiavo, žadėjo ir suvedžiojo miestą. Dabar viską palieka, jau sako: „mes einam į Ignaliną, atominė elektrinė – svarbiausia“. Sutinku, bet kauniečiams nuo to nešilčiau ir nepigiau. Tuo tarpu Kauno rajonas kiekvienoj gyvenvietėj turi po biokatilą. Kauno miesto savivaldybei pavaldi „Kauno energija“, kuri savo rankose laiko daugybę turto, nors dalies jo nenaudoja, nežinia kodėl vangiai kruta decentralizacijos kryptimi“, – savo nuomonę Verslo tarybos posėdyje dėstė savivaldybės tarybos narys V. Gudėnas.
Verslo atstovų nuomone, seniai reikėjo pareikalauti „Kauno energijos“ vadovų atsakomybės už tai, kas turėjo būti padaryta, bet neatlikta.
„Kauno liftų“ bendrovė nuo šių metų pradeda šildytis malkomis. Tai atsieis beveik penkis kartus pigiau nei centralizuotas šildymas.
„Kai bus leista ir įmonėms, ir gyventojams patalpas atjungti nuo centralizuoto šildymo, kai atsiras konkurentai, šilumininkai „sės ant ledo“ ir neturės kur dingti, tada šilumos kainas bus priversti mažinti“, – sakė UAB „Laktopolis“ direktorius Zenonas Skibiniauskas. Panašiai kalbėjo UAB „Pakaita“ generalinis direktorius Algimantas Svilainis.
Verslo tarybos pirmininko, Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidento Benjamino Žemaičio pasiūlymu,Verslo taryba netrukus išsamiai apsvarstys klausimą dėl galimybės šilumos vartotojui nebebūti centralizuotos sistemos „įkaitu“ ir formuluos siūlymą Seimui, kaip keisti atitinkamą įstatymą.
Siūlo nešvaistyti pinigų
2013 m. kovą Prancūzijoje, Kanuose vyksiančioje didžiausioje pasaulyje nekilnojamojo turto ir investicijų parodoje “ MIPIM“, Kauno regiono neplanuojama pristatyti, Vilnius ir Druskininkai rengiasi dalyvavimui.
Posėdyje miesto savivaldybė paraginta nešvaistyti lėšų ir nesibrauti į šią tarptautinę parodą, „jei nėra, ką parodyti“.
„Jeigu neturime pasiūlyti investuotojams didelių objektų, neturime, ką parodyti, tai nėra, ko ten ir važiuoti“, – apibendrino B. Žemaitis.
Kauno miestas „MIPIM“ parodose dalyvaudavo su atskiru stendu 2004-2008 m. Tuomet miesto mokesčių mokėtojams Kauno investicinių projektų reklamavimas Kanuose kasmet kainuodavo po 150 000-190 000 Lt.
Šiose parodose Kauno m. savivaldybės atstovai teigė užmezgę kontaktus su Airijos pigių skrydžių kompanija „Ryanair“, Prancūzijos kompanija „Bouygues Batiment International“, kuri planavo investuoti į pramogų ir sporto areną Nemuno saloje.
Buvo planuojama, jog 2013 m. parodoje dalyvaus 3 Lietuvos savivaldybės – Vilniaus, Kauno ir Druskininkų – bei dar 6 verslo subjektai. Bendra dalyvavimo sąmata siekia apie 362 000 Lt. Šiuo metu jau yra užsitikrinta VšĮ „Versli Lietuva“ 220 000 Lt parama Lietuvos atstovavimui Kanuose, likusią dalį turi padengti savivaldybės ir verslininkai.
Vyginto Griniaus, Kauno m. savivaldybės Plėtros programų ir investicijų skyriaus vedėjo teigimu, Kaunui reikėtų žymiai daugiau lėšų dalyvavimui nei minėtas skirtumas, nes dar reikėtų parengti projektus, jų maketus.
Pasiūlymo esmės nebeliko
Išnagrinėję ankstesnius Verslo tarybos siūlymus depolitizuoti savivaldybės įmonių valdymą, savivaldybės administracijos atstovai pristatė parengto savivaldybės kontroliuojamų įmonių valdybų sudarymo ir atstovavimo tvarkos aprašo projektą. Jame siūloma sudaryti Atrankos komitetą, kuris spręstų apie kandidatų į įmonių valdybas tinkamumą – Atrankos komitete galėtų būti nepriklausomų verslo atstovų, įmonių valdybų nariams numatoma mokėti atlyginimus ir kt.
“ Mūsų iniciatyvos esmės – depolitizuoti valdybas – neliko“, – įsitikinę verslo atstovai. Jie paneigė administracijos atstovų teiginius, esą valdymo organų nepriklausomų narių nėra jokiose įmonėse. Tokia praktika jau taikoma didelėse šalies bendrovėse, valstybės kontroliuojamose įmonėse.
Ar Kaunas liks užribyje?
Toks klausimas tebelieka atviras rengiantis Lietuvos pirmininkavimui ES 2013 m. Pasak Kauno PPA rūmų generalinio direktoriaus V. Šileikio, Kaunas turi visas galimybes rengti D lygio renginius. Tačiau trūksta organizacijų ir įstaigų iniciatyvų bei koordinavimo. Savivaldybė parengė ir išplatino kreipimąsi į nevyriausybines organizacijas, paragins aukštąsias mokyklas, tačiau laiko teikti paraiškas lieka ypatingai mažai.