• Naujienos
  • Kokios monetos bus inkrustuotos „Pinigų kalne“?

    Kokios monetos bus inkrustuotos „Pinigų kalne“?

    Klubo „Verslas Kaunui“ iniciatyva sukurti Lietuvos verslo istorijos įamžinimo erdvę Parodų kalne įgauna dar daugiau konkrečių bruožų. Paminklo „Pinigų kalnas“ papėdėje tarsi pabirę iš atrasto lobio bus inkrustuotos lietuviškos monetos.

    Kurios iš jų pačios svarbiausios, gražiausios, labiausiai atspindinčios tam tikrą istorinę epochą? Apie jas klubo nariams pasakojo VDU docentas, istorikas Vytenis Almonaitis ir Lietuvos banko Kauno skyriaus muziejininkas Eugenijus Ivanauskas.

    „Man kaip istorikui labai svarbu viskas, kas žadina istorinę atmintį“, – klubo idėją sveikino doc. V. Almonaitis.

    Jis pabrėžė, kad nuo Karaliaus Mindaugo laikų iki 15 amžiaus pabaigos pinigai buvo vadinamieji lietuviški ilgieji. Pimąsias monetas nukaldino Lietuvos didysis kunigaikštis Jogaila. Ant jų jau buvo matomas Vytis, kuris vėliau išsivystė kaip valstybės herbas. Viena gražiausių monetų laikomas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto denaras, datuojamas apie 1400 m. Ant jo jau matyti gediminaičių stulpai, Kęstučio ir Vytauto giminės ženklas.

    Labai patikimo pinigo vertę įgijo lietuviškos Žygimanto Augusto monetos, kurios dėl savo vertės net buvo klastojamos Italijoje. Iš septyniolikos Žygimanto Augusto laikais kaldintų monetų istorikas unikaliausiomis laiko trigrašį ir satyriniu užrašu pažymėtą trigrašį. „Jis labai vertinamas pasaulio numizmatų, nes satyriniai užrašai ant monetų – labai retas atvejis“, – pažymėjo VDU docentas. Jis taip pat atkreipė dėmesį į Žygimanto Augusto laikų milžiniškos vertės 10 dukatų (35 gramai gryno aukso) monetą – portugalą.

    Anot istoriko, gražių monetų buvo nukaldinta ir LDK Stepono Batoro, ir Zigmanto Vazos laikais.

    Paskutinės lietuviškos monetos cirkuliavo iki Žečpospolitos žlugimo 18 amžiuje, paskui jos pradėtos kaldinti tik nepriklausomos Lietuvos laikais XX amžiuje. Istorikas pabrėžė, kad ant paminklo būtina inkrustuoti ir lietuviškuosius litus – tarpukario dviejų litų ir su prezidento Antano Smetonos atvaizdu, taip pat litus, su kuriais atsisveikinome įvesdami eurą.

    Klubo nariai diskutavo su istorikais, kurias iš šių monetų ir kaip būtų tikslingiausia pavaizduoti „Pinigų kalne“. Pritarta, kad greta paminklo būtų svarbu įrengti tam tikrą edukacinę plokštę ar stendą, kuriame būtų pateikti lietuviškų monetų abiejų pusių atvaizdai ir aprašymai.







Skip to content