Netrukus įsigaliosiantis Pakuočių ir pakuočių atliekų reglamentas (PPWR) siekia spręsti aplinkosaugos ir tvarumo problemas bei priartinti Europos Sąjungą (ES) prie išsikelto tikslo – iki 2050 m. tapti neutraliu klimatui žemynu. Reglamentas bus išbandymu verslui, nes įmonėms teks iš esmės peržiūrėti veiklos procesus ir prisitaikyti prie naujų reikalavimų.
PPWR siekiama skatinti pakuočių žiediškumą, harmonizuoti teisinę sistemą visoje ES ir spręsti nuolat didėjančio atliekų kiekio problemą. Duomenys rodo, kad ES pakuotės ypač prisideda prie plastiko naudojimo, popieriaus suvartojimo ir komunalinių atliekų susidarymo. Tikimasi, kad įgyvendinus PPWR, atliekų kiekis, palyginti su 2019 m. lygiu, sumažės 18 mln. tonų, išmetamo CO2 kiekis sumenks 23 mln. tonų, nes medžiagos ilgiau išliks apyvartoje. Europos Komisija (EK) prognozuoja, kad 2030 m. iš viso bus sutaupyta 47,2 mlrd. EUR, susijusių su pakuotėmis ir pakuočių atliekomis.
Živilė Ramoškienė, MB „Ecogrant“, teikiančios audito paslaugas plastikinių pakuočių gamintojams ir perdirbėjams, platinantiems savo gaminius ES rinkose, akredituota RecyClass auditorė, LINPRA prezidiumo narė, išskiria gaminių pakuočių sritis, kurias tiesiogiai paveiks PPWR: pakuočių dizainas (angl. design for recycling), pakuotės minimalizavimas, perdirbtų medžiagų naudojimas (angl. recycled content), ženklinimas, pakuočių daugkartinis panaudojimas ir papildymas (angl. reuse/refill), pokyčiai pakuočių surinkimo infrastruktūroje.
„Šis pakuočių ir pakuočių atliekų reglamentas yra revoliucinis ne tik savo turiniu, bet ir apimtimi. Lyginant su galiojančiu teisės aktu: jo apimtis nuo dabartinių 32 puslapių padidėja iki daugiau kaip 250 puslapių. Ambicingi nauji reikalavimai privers įmones, norinčias ES rinkai tiekti supakuotas prekes, diegti naujoves. Tikimasi, kad tai verslui ateityje suteiks konkurencinį pranašumą. Suprantama, kad artimiausiu laiku bendrovėms teks įvertinti savo gaminių pakuotes, dizainą, naudojamų pakavimo medžiagų kiekį, pakavimo žaliavų tiekėjus ir pan.“, – kalba Ž. Ramoškienė, „Ecogrant“MB, akredituota RecyClass auditorė.
Ji atkreipia dėmesį, kad pirmieji naujojo reglamento reikalavimai įsigalios nuo 2030 m., todėl įmonės turi maksimaliai išnaudoti likusį laiką, kad paruoštų verslą naujoms taisyklėms. Taigi jau dabar reikėtų įsivertinti, naudojamas pakuotes ir kaip keisti jų konstrukciją ar sudedamąsias dalis, kad jos būtų perdirbamos.
Nors pakuotės dizainas yra svarbi prekės ženklo identiteto dalis, vis dėlto įmonės turės rinktis tokias pakuotes, kurias būtų galima tinkamai perdirbti. Ką tai reiškia verslui? Pakuotės dizainas turės atitikti tinkamumo perdirbamumui gaires; pakuotes teks surinkti efektyviausiu ir ekonomiškiausiu būdu, kad būtų išsaugotas potencialas daugkartiniam panaudojimui ar perdirbimui; vėliau pakuotes reiks išrūšiuoti efektyviausiu ir ekonomiškiausiu būdu, pagal nustatytus atskirus atliekų srautus; galiausiai perdirbti taip, kad gautos antrinės žaliavos būtų pakankamos kokybės ir tinkamos pakeisti pirmines žaliavas.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad įmonės privalės kurti tokias gaminių pakuotes, kad iki 2030 m. atitiktų nustatytas perdirbamumo klases. Šiose klasėse, nuo A iki C, nustatyti aiškūs kriterijai: „A“ klasėje reikalaujama, kad būtų galima perdirbti ne mažiau kaip 95% pakuotės, o „C“ klasėje – ne mažiau kaip 70 %. Pakuotės, neatitinkančios 70 proc. perdirbamumo ribos, bus laikomos neperdirbamomis ir gamintojai negalės jų tiekti ES rinkai.
„Naujasis reglamentas pabrėžia plastikų žiediškumą, todėl įmonės, naudojančios plastikines pakuotes, turi palaipsniui įtraukti daugiau perdirbtų medžiagų į naujai kuriamas pakuotes. Visas perdirbtas plastikas turės atitikti tuos pačius griežtus kokybės standartus, kad būtų išsaugota jo vertė, todėl importuotojai, norėdami patekti į ES rinką, turės prisitaikyti prie šių reikalavimų“, – pabrėžia Ž. Ramoškienė, „Ecogrant“ MB, akredituota RecyClass auditorė.
Kitas svarbus pokytis – pakuotėms, įskaitant e. prekybos ir kompostuojamas, bus privalomos piktogramos ir skaitmeninės etiketės su pakuotės sudėties informacija. Taip pat įsigalios vieningas pakuotės rūšiavimo ženklinimas ant pačių pakuočių ir ant šiukšlių konteinerių. Visoje ES bus vienodai žymimos daugkartinio naudojimo, depozitinės ir grąžinamos pakuotės.
—
Ž.Ramoškienė akcentuoja, kad naujasis pakuočių ir pakuočių atliekų reglamentas atneša labai daug pokyčių, todėl įmonės turi jau dabar pradėti ruoštis jiems.
Turintys papildomų klausimų, gali kreiptis:
Živilė Ramoškienė, RecyClass auditorė
MB „Ecogrant“
+370 688 95950
certification@ecogrant.eu
https://ecogrant.eu/