Skip to content
  • Naujienos
  • Modernizuota sanglaudos politika Europos Sąjungos strateginiams prioritetams stiprinti

    Europos Komisija peržiūri ES sanglaudos politiką, kad būtų geriau remiamas ES konkurencingumas, priklausomybės nuo iškastinio kuro mažinimas, gynyba, saugumas, rytiniai pasienio regionai, įperkamas būstas, hidrologinis atsparumas ir energetikos pertvarka.

    Šios iniciatyvos tikslas – padidinti sanglaudos politikos veiksmingumą skatinant ES valstybes nares ir regionus investuoti į Europos strateginius prioritetus, kartu toliau daugiausiai sanglaudos politikos dėmesio skiriant ekonominių, socialinių ir teritorinių skirtumų mažinimui. Valstybės narės bus paragintos dalį savo 2021–2027 m. sanglaudos fondų perprogramuoti naujoms investicijoms, atsižvelgiant į vykdomą sanglaudos politikos laikotarpio vidurio peržiūrą.

    Už sanglaudą ir reformas atsakingas vykdomasis Europos Komisijos pirmininkės pavaduotojas Raffaele Fitto„Šiuo pasiūlymu sanglaudos politiką darome aiškesnę, tikslingesnę ir veiksmingesnę, ją priderindami prie ES kylančių iššūkių. Turime skubiai imtis veiksmų, kad padidintume konkurencingumą, paspartintume energetikos pertvarką, sustiprintume gynybą, užtikrintume įperkamą būstą ir padidintume hidrologinį atsparumą. Tam, kad to pasiektume, mažiname biurokratiją, optimizuojame finansavimo sąlygas ir plečiame investavimo galimybes. Bendradarbiaudami pertvarkysime programas, tokiu būdu suteiksime apčiuopiamą naudą Europos piliečiams ir suteiksime galimybę atsiskleisti kiekvienos teritorijos potencialui.

    Europos konkurencingumo stiprinimas ir atotrūkio inovacijų srityje panaikinimas

    Atsižvelgdama į tai, kad įmonės, nepriklausomai nuo jų dydžio, atlieka svarbų vaidmenį skatinant mokslinius tyrimus, inovacijas, žinių ir technologijų perdavimą, Europos Komisija siūlo išplėsti Europos regioninės plėtros fondo paramą didelėms įmonėms ypatingos svarbos srityse, pavyzdžiui, gynybos, strateginių technologijų ir priklausomybės nuo iškastinio kuro mažinimo srityse. Be to, Europos Komisija ragina valstybes nares didinti investicijas į strategines technologijas pagal Europos strateginių technologijų platformą, kad būtų skatinamas Europos konkurencingumas ir inovacijos.

    Parama gynybos pramonei ir rytiniams pasienio regionams

    Pasiūlymu valstybėms narėms bus suteikta daugiau galimybių naudoti dabartinį sanglaudos finansavimą atspariai infrastruktūrai diegti, siekiant stiprinti karinį mobilumą. Juo taip pat bus remiami mažų ir didelių gynybos sektoriaus įmonių gamybos pajėgumai visuose ES regionuose.

    Be to, sanglaudos programoms rytiniuose pasienio regionuose, kurie neproporcingai nukentėjo nuo Rusijos agresijos karo prieš Ukrainą, bus taikomas lengvatinis išankstinio finansavimo lygis, jei jie bent 15 proc. visų lėšų nukreips naujiems strateginiams prioritetams.

    Įperkamesnis būstas

    Atsižvelgdama į Europos Komisijos pirmininkės paskelbtas politines gaires, Europos Komisija siūlo padvigubinti įperkamam būstui skirtą sanglaudos politikos finansavimą. Valstybės narės taip pat galės pritraukti privatųjį ir viešąjį finansavimą naudodamosi nauja finansine priemone, sukurta kartu su Europos investicijų banku (EIB). Pagal šią priemonę sanglaudos finansavimas bus derinamas su EIB ir kitų tarptautinių finansų įstaigų, taip pat nacionalinių skatinamojo finansavimo ir komercinių bankų ištekliais.

    Hidrologinio atsparumo didinimas

    Valstybės narės galės didinti investicijas į hidrologinį atsparumą, be kita ko, į vandens infrastruktūros skaitmenizaciją, sausrų ir dykumėjimo poveikio mažinimą.

    Parama energetikos pertvarkai

    Sanglaudos fondo lėšomis bus remiamos investicijos, skirtos skatinti energijos jungtis ir susijusias perdavimo sistemas, taip pat įkrovimo infrastruktūros diegimas. Tai bus labai svarbu siekiant paspartinti energetikos pertvarką ir skatinti švarų judumą. Pasiūlymu taip pat bus sudarytos palankesnės sąlygos finansuoti priklausomybės nuo iškastinio kuro mažinimo priemones.

    Finansinės paskatos pagal strateginius prioritetus

    Visi sanglaudos projektai, rengiami pagal ES strateginius prioritetus, galės gauti iki 30 proc. išankstinį finansavimą, o sanglaudos programoms, kurios šiems prioritetams nukreips ne mažiau kaip 15 proc. visų savo lėšų, bus skiriama dar didesnė išankstinio mokėjimo dalis.

    Be to, ES finansavimas investicijoms į strateginius prioritetus padengs iki 100 proc. išlaidų visuose regionuose.

    Tolesni veiksmai

    Pateiktus sanglaudos politikos teisės aktų pakeitimus, pasiūlytus atliekant 2025 m. laikotarpio vidurio peržiūrą, aptars Europos Parlamentas ir ES Taryba.

    Europos Komisijos tikslas – laikotarpio vidurio peržiūros perprogramavimą drauge su valstybėmis narėmis ir regionais užbaigti 2025 m., kad nuo 2026 m. pradžios būtų galima pradėti įgyvendinti naujas programas.

    Pagrindiniai faktai

    Sanglaudos politika, kuriai dabartiniu 2021–2027 m. programavimo laikotarpiu skirta 392 mlrd. eurų, yra pagrindinė ES investicijų politika. Pagal teisines taisykles dabartinė laikotarpio vidurio peržiūra suteikia valstybėms narėms galimybę įvertinti savo sanglaudos programų įgyvendinimą ir pritaikyti jas prie naujų politinių prioritetų 2025 m.

    Daugiau informacijos

    Visas pranešimas spaudai (anglų k.)

    Klausimai ir atsakymai

    Sanglaudos duomenų platforma

    Europos strateginių technologijų platforma

    „Kohesio“

    Komunikatas, pasiūlymas ir Komisijos tarnybų darbinis dokumentas

    Informacijos suvestinė

     

    Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje informacija