Nemokama paskaita vyks šį penktadienį 2014 06 20 d. 18 val. „Lietuvos Gurmano“ skanėstų krautuvėlėje, antrame aukšte. Paskaitos tema -mikrožalumynai. Paskaitą ves Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto darbuotojos.
Mikrožalumynai (angl. microgreens) labai specifinis daržovių tipas priskiriamas naujai atsiradusiai grupei, vadinamai „funkcionaliuoju maistu“. Juose daug vitaminų, antioksidantų, mineralinių medžiagų ir chlorofilo. Teigiama, kad maisto, turtingo šiomis medžiagomis, vartojimas turi teigiamą poveikį žmonių sveikatai bei apsaugo nuo degeneracinių senėjimo ligų. Juos galima auginti įvairiose erdvėse pradedant šiltnamiais ir baigiant virtuvėje ant palangės. Atrinkus tinkamiausias mikrožalumynų rūšis ir veisles, panaudojant tam tikrą apšvietimą, atsiranda galimybė taikyti tokių augalų auginimo žaliąjį konvejerį įvairiose plotmėse ir taip plėsti maisto, turinčio teigiamą fiziologinį poveikį žmogaus organizmui, įvairovę.
Mikrožalumynai, kurių derlius nuimamas skilčialapių ir pirmojo tikro lapelio tarpsnyje, prieš penkiolika metų pirmiausiai pradėti auginti Pietų Kalifornijoje, JAV. Europoje mikrožalumynai specialiose auginimo terpėse pradėti auginti ir pardavinėti apie 2002 metus (Roe, 2006, MicroGreensUSA, 2009). Nors ir įprastos lapinės daržovės ankstyvuose ontogenezės etapuose gali būti kaip mikrožalumynai, tačiau dažniausiai auginamos specialiai išvestos veislės.
Tirti mikrožalumynai: kaliaropė, garstyčia, kiniškas kopūstas, špinatinė garstyčia, bazilikai, burokėlis, mangoldas, ridikėlis, agurklė, petražolė, perilė.
Brassicaceae šeimos augalai yra tarp vienų seniausiai pasaulyje auginamų augalų. Ilga jų selekcijos istorija nulėmė labai įvairią šių augalų formą, maistinę sudėtį ir naudojimą. Pastaraisiais metais vis labiau populiarėja Brassicaceae augalų kaip mikrožalumynų (angl. microgreens) ir ‟vaikiškų žalumynų“ (angl. baby leafs) auginimas. Šias daržoves galima auginti įvairiose erdvėse, pradedant šiltnamiais ir baigiant įvairiomis uždaromis patalpomis. Nustatyta, kad ‟microgreens“ ir ‟baby leafs“ turi daugiau biologiškai aktyvių medžiagų nei sėklos ar subrendęs augalas.