Verslo subjektai, vykdydami veiklą, neretai sudaro reikalavimo perleidimo sutartis. Advokatų profesinės bendrijos „NEWTON LAW“ teisininkė, advokato padėjėja Gerda Tautkuvienė pažymi, kad Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas nustato teisę kreditoriui be skolininko sutikimo perleisti reikalavimą kitam asmeniui, jeigu tai neprieštarauja įstatymams ar sutarčiai, arba jeigu reikalavimas nesusijęs su kreditoriaus asmeniu. Taigi, ką svarbu žinoti naujajam kreditoriui, sudarius reikalavimo perleidimo sutartį, kad reikalavimo perleidimo faktas galėtų būtų panaudotas prieš skolininką?
Pranešimas apie reikalavimo perleidimą
Labai svarbu, jog naujasis kreditorius reikalavimo perleidimo faktą gali panaudoti prieš skolininką ir trečiuosius asmenis tik nuo to momento, kai:
1) skolininkas sutiko, kad reikalavimas būtų perleistas, arba,
2) kai skolininkas gavo reikalavimo perleidimo faktą patvirtinančio dokumento kopiją arba kitokį reikalavimo perleidimo fakto įrodymą.
Teisininkė atkreipia dėmesį, kad Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2024 m. birželio 13 d. išnagrinėtoje byloje Nr. e3K-3-122-381/2024 išaiškino, kad reikalavimo teisės perleidimo sutartis iki pranešimo skolininkui apie reikalavimo perleidimo faktą sieja tik šios sutarties šalis ir nesaisto trečiųjų asmenų, įskaitant skolininką. Tik nuo to momento, kai skolininkas gavo pranešimą apie reikalavimo perleidimo faktą, reikalavimo perleidimo sutartis pradeda galioti skolininko ir trečiųjų asmenų atžvilgiu. Tai reiškia, kad iki tokio pranešimo gavimo, skolininką ir pradinį kreditorių siejančios prievolės subjektai lieka nepasikeitę ir prievolė gali pasibaigti tinkamu įvykdymu arba kitais įstatyme įtvirtintais pagrindais. Jei skolininkas nėra informuotas apie reikalavimo teisės perleidimą, jo atžvilgiu reikalavimo teisės turėtoju laikytinas pradinis kreditorius.
Teisėjų kolegija nurodytoje byloje konstatavo, kad skolininko prievolės pasibaigimas vienu iš prievolių pasibaigimo pagrindų iki pranešimo skolininkui apie reikalavimo perleidimo faktą sudaro savarankišką kreditoriaus reikalavimo atmetimo teisinį pagrindą, nes tiek pradinis, tiek naujasis kreditorius nebetenka teisės reikalauti iš skolininko šios prievolės įvykdymo.
Pažymėtina, kad pradiniam kreditoriui atleidus skolininką nuo prievolės įvykdymo ir nepranešus skolininkui apie prieš tai įvykusį reikalavimo teisės perleidimą naujajam kreditoriui, tokie pradinio kreditoriaus veiksmai turi teisinės reikšmės tik pradinio ir naujojo kreditorių tarpusavio santykiams, o skolininko prievolė pradiniam kreditoriui laikoma pasibaigusia.
„Pranešimas apie reikalavimo perleidimą laikomas sutarties dėl reikalavimo perleidimo pateikimu skolininkui. Skolininko sutikimo perleidžiant reikalavimą nereikalaujama, tačiau jam privalo būti pranešta apie reikalavimo perleidimą,“ – nurodo advokato padėjėja Gerda Tautkuvienė. Teisininkė taip pat pažymi, kad būtent nuo pranešimo momento pradinio ir naujojo kreditoriaus sudaryta reikalavimo perleidimo sutartis pradeda veikti skolininko atžvilgiu ir nuo šio momento reikalavimo perleidimo faktą naujasis kreditorius gali panaudoti prieš skolininką. Pranešimo skolininkui apie reikalavimo perleidimą paskirtis yra apsaugoti skolininko interesus, kad jis žinotų, kam priklauso vykdytina prievolė, ir išvengtų ginčo dėl dvigubo apmokėjimo.
Reikalavimo teisės perleidimo atveju, naujasis kreditorius įgyja tas pačias teises, kurias turėjo pradinis kreditorius, t. y. naujojo kreditoriaus teisių apimtis negali būti nei didesnė, nei mažesnė, pradinis ir naujasis kreditorius negali keisti prievolės įvykdymo sąlygų. Taigi, perleidus reikalavimą pasikeičia kreditorius, o pati prievolė išlieka nepakitusi.
„Apibendrinant, pažymėtina, jog šalims, sudarius reikalavimo perleidimo sutartį, labai svarbu, kad naujasis kreditorius užtikrintų, jog skolininkui būtų raštu pranešta apie reikalavimo sutarties sudarymą. Priešingu atveju gali susiklostyti situacija, kad sudarius reikalavimo perleidimo sutartį, tačiau skolininko prievolei pasibaigus įstatyme įtvirtintais pagrindais iki skolininkui gavus pranešimą apie reikalavimo perleidimo faktą, naujasis kreditorius nebus laikomas reikalavimo teisės turėtoju skolininko atžvilgiu. Tik nuo to momento, kai skolininkas gavo pranešimą apie reikalavimo perleidimo faktą, reikalavimo perleidimo sutartis pradeda galioti skolininko ir trečiųjų asmenų atžvilgiu,“ – nurodo advokatų profesinės bendrijos „NEWTON LAW“ teisininkė, advokato padėjėja Gerda Tautkuvienė.
Šis teisininko komentaras laikytinas bendro pobūdžio konsultacija. Siekiant individualios teisinės konsultacijos konkrečiu atveju turėtumėte kreiptis į advokatų profesinę bendriją „NEWTON LAW“ el. paštu: info@newtonlaw.lt arba tel.: +370 668 33866.
Advokatų profesinė bendrija „NEWTON LAW“
Advokato padėjėja Gerda Tautkuvienė
+370 600 36390