Asocijuotos verslo organizacijos spalio 5 d. kreipėsi į Vyriausybę ragindamos priimti esminį sprendimą strateginių investicijų pritraukimui – patvirtinti 60 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) per metus „Sodros“ lubas nuo 2018 metų.
Taip reaguota, kai „Sodros“ lubos buvo iš viso išbrauktos iš Valstybinio socialinio draudimo fondo 2018 metų biudžeto projekto. Kreipimąsi pasirašė Lietuvos Investuotojų forumo valdybos pirmininkas Rolandas Valiūnas, Lietuvos darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danukas Arlauskas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis, Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus, Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinis direktorius Rimantas Šidlauskas bei „Lemiamo šuolio“ iniciatorius ekonomistas Paulius Kunčinas.
Pagal sukauptas tiesiogines užsienio investicijas (TUI) nuo BVP Lietuva 2015 m. buvo 25-ta iš 28 ES šalių ir aplenkė tik Rumuniją ir Graikiją. Anot pasirašiusiųjų, Lietuva nebėra pajėgi konkuruoti nei dėl tiesioginių užsienio investicijų, nei dėl sparčiai emigruojančių talentų.
Nerimą verslui kelia tai, kad šiandien Lietuva ne tik nesugeba pritraukti užtektinai naujų investicijų, bet ir turi stengtis išlaikyti čia jau įsikūrusius investuotojus. Aukštą pridėtinę vertę kuriančių Lietuvos specialistų gaunami atlyginimai vis dar smarkiai atsilieka nuo Vakarų Europos valstybių. Taip yra dėl to, kad darbuotojui į rankas patenka tik nedidelė dalis sumos, kuri skiriama išlaikyti jo darbo vietai.
Būtent todėl „Sodros“ lubos, siekiančios 60 VDU arba maždaug 3100 eurų per mėnesį darbo užmokesčio į rankas, reikšmingai prisidėtų stabdant emigraciją ir pritraukiant į Lietuvą investicijas, kuriančias aukštos pridėtinės vertės darbo vietas. Tokios „Sodros“ lubos per 3 metus Lietuvoje sukurtų mažiausiai 3000 naujų gerai apmokamų darbo vietų.
Asocijuotų verslo organizacijų nuomone, padaugėjus gerai apmokamų darbo vietų, pagausės ir „Sodros“ surenkami mokesčiai, todėl galimi praradimai bus greitai kompensuoti didesniu pajamų prieaugiu. Augančios „Sodros“ pajamų įplaukos yra svarbios visoms socialinėms grupėms – atsiras daugiau galimybių didinti pensijas ir socialines išmokas, taip Lietuvoje realiai sumažinant atskirtį. Daugiau pinigų darbuotojų rankose taip pat reiškia, kad jie dažniau naudosis smulkiųjų verslininkų paslaugomis, pirks Lietuvoje pagamintus produktus. Visa tai reiškia didesnes pajamas visiems Lietuvos žmonėms.
Sumažinus darbo vietos sukūrimo kaštus, investuotojai galės įdarbinti daugiau aukštos kvalifikacijos profesionalų. Tai paskatins mūsų talentus grįžti į Lietuvą ir padės sustabdyti masinį protų nutekėjimą. Jie pagaliau galės mėgautis aukšta Lietuvos gyvenimo kokybe gaudami Europos mastu konkurencingus atlyginimus.
Verslo atstovavimo klausimais prašome kreiptis į Daivą Vyšniauskienę, 8687 36240, daiva.vysniauskiene@chamber.lt