• Naujienos
  • Verslui bus paprasčiau pasinaudoti pelno mokesčio lengvatomis

    Nuo šiol į mokslinius tyrimus ir eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklą investuojantis verslas dokumentus dėl Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) ekspertinės išvados galės pateikti daug paprasčiau: sukurtas naujas elektroninis modulis, kuris bus kur kas patogesnis visiems besikreipiantiems. Modulis yra integruotas į e-mokslovartai.lt
    portalą ir pasiekiamas skiltyje „Kuriame“.

    Šis įrankis supaprastina dokumentų pateikimo ir ekspertinės išvados gavimo procedūras. Tai leidžia sumažinti administracinę naštą verslui, sukurti palankesnę aplinką inovacijoms ir sudaryti geresnes sąlygas MTEP veikloms deklaruoti, o tai, tikėtina, padidins besikreipiančiųjų skaičių.

    Įmonė, norėdama gauti savo veiklos priskyrimo MTEP veiklai ekspertinį vertinimą, MTEP veiklą pagrindžiančius duomenis galės pateikti per elektroninę prieigą. Elektroninėje sistemoje organizuojamas ir ekspertinio vertinimo procesas. Ekspertinės išvados įmonei bus pateikiamos per 60 kalendorinių dienų. Įmonė elektroniniu būdu bus informuojama apie rezultatus, taip pat informacija apie veiklos priskyrimą MTEP tiesiogiai bus perduodama mokesčių administratorei – Valstybinei mokesčių inspekcijai.

    Lietuvoje šiuo metu yra numatytos dvi pelno mokesčio lengvatos į MTEP investuojančioms įmonėms ir viena lengvata technologinio atsinaujinimo siekiančioms įmonėms: trigubo dydžio MTEP sąnaudų atskaitymas, pagreitinta MTEP naudojamo ilgalaikio turto amortizacija ir investicinio projekto lengvata.

    Lietuvoje, pritaikius standartinį pelno mokesčio tarifą, ekonominė nauda taikant trigubo dydžio MTEP sąnaudų atskaitymo lengvatą sudaro apie 30 proc. nuo įmonės patirtų MTEP išlaidų sumos. Pažymėtina, kad teisės aktai mokesčių lengvatos nedraudžia taikyti už praėjusius metus, jei lengvata nebuvo pasinaudota.

    Didžioji dalis MTEP veiklą vykdančių ir galinčių sutaupyti įmonių nepasinaudoja proga ir sumoka daugiau pelno mokesčio nei galėtų. Inovatyvios įmonės ne visuomet kreipiasi dėl šių lengvatų, nes nežino, ar jų vykdoma veikla atitinka MTEP veiklos rūšių apibrėžimus. Viena iš priežasčių – dažnai naujų produktų kūrimo, t. y. eksperimentinės plėtros, veiklos įmonės nelaiko MTEP veikla, nes mano, kad MTEP veikla būtinai turi apimti mokslinius tyrimus. Vidutiniškai per metus MITA sulaukia apie 20 prašymų dėl MTEP veiklos identifikavimo.

    Daugiau informacijos apie elektroninę priemonę galima rasti MITA svetainėje: http://www.mita.lt/lt/ekspertine-veikla/mtep-veiklu-vertinimas
    .

    Pažymėtina, kad MITA ekspertinės išvados nėra privalomos pateikiant pelno mokesčio deklaraciją mokesčių administratoriui. Verslininkai, vykdantys bet kokias MTEP veiklos rūšis ir pretenduojantys į valstybės teikiamas lengvatas, gali pasinaudoti lietuviška „Frascati“
    vadovo leidimo versija, kuris ne tik apibrėžia su MTEP veikla susijusias sąvokas, pateikia detalią šių apibrėžimų interpretaciją, nustato rodiklius, kuriais matuojamos MTEP veiklos rūšys, bet ir geriau atskleidžia verslo išlaidų MTEP veiklai matavimo ir apskaičiavimo metodiką. „Frascati“ vadove įmonės gali rasti visą reikalingą informaciją, leidžiančią nustatyti, ar jų vykdoma veikla yra įtraukiama į apskaitą kaip MTEP veikla.

Skip to content