• Naujienos
  • INFORMACIJA LIETUVOS VERSLUI IR PILIEČIAMS APIE GALIMAS APGAVYSTES

    Pastaruoju metu Lietuvos ambasada Pekine gauna labai daug skundų dėl įtartinų sandėrių bei apgavysčių bendradarbiaujant su įmonėmis veikiančiomis Kinijoje. Daugumoje atvejų tai yra neegzistuojantys pirkimo ar pardavimo pasiūlymai, kurie iš tikrųjų yra tiesiog sukčiavimas.

    Internetinės apgavystės – bet kokios rūšies sukčiavimo schema, kuri naudoja vieną ar kelias interneto paslaugas, siekdama įvykdyti melagingas transakcijas, pristatyti melagingus pasiūlymus potencialioms aukoms bei perduoti konfidencialią informaciją trečiosioms šalims. Apgavystės tikslas dažniausiai yra neteisėtomis priemonėmis gauti pinigų ar informacijos. Būdai tokiam tikslui pasiekti būna įvairūs.

    Nemažai ne tik Lietuvos bet ir Europos kompanijų susiduria su tokiais sunkumais, nežiūrint į tai, kad paprastai jos yra budrios ir imasi visų atsargumo priemonių prieš pradėdamos veiklą užsienyje. Bet kokiu atveju, mes norėtume priminti verslininkams, kad Kinijoje verslo aplinka pastoviai kinta, elektroninis verslas evoliucionuoja įspūdingu greičiu, o tai slepia klastingus iššūkius, kuriuos būtina įvertinti.

    Tiems, kurie jau gyvena Kinijoje, mes taip pat norėtume patarti: šalis, kurioje gyvenate yra visai kitokia nei jūsų gimtinė ir tipiniai besivystančios šalies bruožai jau nesvetimi. Perspėjame, būkite ypatingai atsargūs kasdieną ir jei jūs nesate ekspertas, būtinai pasiklauskite patarimų labiau patyrusių žmonių.

    Labiausiai paplitusios elektroninio sukčiavimo priemonės yra pokalbių forumai, elektroninis paštas, internetiniai aukcionai ir interneto parduotuvės. Ypatingai aktyviai siunčiami elektroniniai laiškai arba skelbiamasi interneto portaluose, siekiant nukreipti klientą į išorinį puslapį, kuriame siūlomi palankūs sandėriai. Taip bandoma pasinaudoti parduodant prekes visiškai neatitinkančias pasiūlymo turinio. Toks pat mechanizmas naudojamas ir interneto aukcionuose. Todėl būkite budrūs, jei pardavėjas prašo atlikti pavedimą ne autorizuotame puslapyje, kur buvo paskelbta apie aukciono prekę. Pagal sukčiavimo tipą dažniausiai sutinkami tokie atvejai:

    • Pirkimo ar pardavimo transakcijų aferos

    Šiai kategorijai priklauso tiesioginiai prekybiniai pasiūlymai suklastotais elektroniniais laiškais, prekių ypatingai žemomis kainomis pasiūla, internetinio marketingo, padirbtų pašto perlaidų ar čekių kombinacijos, interneto aukcionai ir reikalavimas pakartotinai siųsti prekes.

    Prekyba internetu. Prekės siūlomos ypatingai palankiomis sąlygomis ir žemomis kainomis. Kartais apgavystė glūdi reikalavime mokėti iš anksto. Padarius pavedimą, prekės nepristatomos arba pristatomos ne tos kokybės. Jokie reikalavimai grąžinti pinigus neveikia.

    Fiktyvios sutartys ir vizų apgaulės. Kinijos kompanijos siunčia pasiūlymus didelės vertės sutartims, kurios dažnai būna labai patrauklios kiekiais ir finansinėmis sąlygomis. Po trumpų derybų Kinijos kompanija reikalauja kvietimų atvykti tolesniam derinimui arba kviečia verslininkus atvykti pas juos. Dažnai prašoma ir nemaža pinigų suma kelionės išlaidoms. Vizitas dažniausiai neįvyksta, o kvietimas panaudojamas nelegaliai gauti vizas į ES erdvę.

    Išankstiniai mokėjimai. Kinijos kompanija reikalauja, kad būsimieji partneriai būtinai atvyktų galutiniam sutarties derinimui. Jau Kinijoje verslininkas priverčiamas atlikti brangius finansinius veiksmus (išankstiniai mokėjimai, brangios dovanos, prabangios vakarienės) tam, kad užtikrintų sandėrį. Jei sutartis ir bus pasirašyta, pinigų nebus. Galiausiai Kinijos kompanija dings ir biurai kuriuose vyko derybos bus sunaikinti.

    Produkcijos tiekimas. Būkite atidūs prašydamas tiekti elementarius gaminius. Europos gamintojai dažniausiai gamina aukštesnės kokybės ir pridėtinės vertės prekes, kurios reikalauja aukštesnių technologijų palyginus su pigios darbo jėgos produkcija iš Kinijos. Todėl įtartina, jei Kinijos kompanija ieško nesudėtingos gamybos produkcijos tiekėjo Europoje.

    • Fiktyvi informacija

    Ši kategorija remiasi fiktyvios ir neteisingos informacijos patiekimu potencialiems klientams. Stengiamasi nelegaliai pasipelnyti pateikiant iškraipyta informaciją apie teisinį reguliavimą. Tam galima užkirsti kelią nuodugniai išstudijavus Kinijos reguliacinį mechanizmą, o ne aklai sekant partnerių nurodymais.

    Notariniai mokesčiai. Kai kurios Kinijos kompanijos teigia partneriams, kad kontrakto patvirtinimui būtina mokėti didelius notarinius mokesčius. Kai kurios net teigia, jos yra registruotos Honkonge, ir Kinijos notarų biurai negali tvirtinti jų dokumentų. Priešingai, notaro tvirtinimas reikalingas tik tuo atveju, jei sutartyje yra užsienio dalis (pvz. mokėjimas užsienio valiuta) arba jei kontraktas tuo pačiu yra garantinis raštas. Mokestis yra minimalus.

    Interneto domain‘ų registracija. Siūloma registruoti apsaugotus interneto adresus pagal intelektinės nuosavybės apsaugos taisykles, kad kiti negalėtų pasinaudoti jūsų domain‘u. Tokie dalykai Kinijoje neegzistuoja. Sumokėti pinigai dings, o adreso nebus. Akredituotų Kinijos domain‘ų registras yra saugomas Kinijos interneto informacijos centre, kuris taip pat sprendžia ginčus dėl domain‘ų naudojimo.

    • Pinigų pervedimai

    Toks sukčiavimas dažniausiai vykdomas elektroninių laiškų pagalba, kurie siūlo patrauklius atlyginimus sutikus bendradarbiauti siunčiant pinigus iš vienos šalies į kitą. Dažniausiai nukreiptas į pavienius asmenis. Prašoma gauti pavedimus ir juos pervesti kitur. Siunčiami fiktyvūs pavedimai ir čekiai, tikintis, kad auka juos išgrynins ir persiųs apgavikams. Sistema grindžiama mažesniais mokesčiais individams nei kompanijoms bei kitais išgalvotais paaiškinimais.

    • Asmens duomenų vagystės

    Siekiama gauti informacijos apie banko sąskaitas, mokėjimo korteles. Naudojami fiktyvūs laiškai iš bankų, prašoma suteikti informaciją tolesniam apmokėjimui vykdyti ir t. t.

    Kaip kovoti su sukčiavimu.

    Siūlytume būti ypatingai atsargiems ir atidžiai išnagrinėti gaunamą informaciją. Norėtume priminti, kad būtumėt budrūs ir atsargūs pirkdami internetu, jei negalite gerai patikrinti paslaugų tiekėjo ar pardavėjo. Jei jau kredito kortelė nuskaityta, pinigus atgal atgauti ypatingai sudėtinga. Nepasitikėkite pasiūlymais gautais iš nežinomo elektroninio pašto adreso. Taip pat netikėkite ypatingai patraukliais pasiūlymais, tai taip pat gali būti bandymas apgauti.

    SVARBU

    Įmonėms bei asmenims rekomenduojame nedalyvauti jokioje neteisėtoje veikloje. Kinija prisijungė prie Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos nuostatų tarptautinėms kompanijoms. Lietuvos verslas taip pat gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn pagal nacionalinės teisės aktus už neteisėta veiklą užsienyje.

    Nevykdykite jokių nelegalių mokėjimų, ne tik todėl, kad tai draugžia įstatymas. Tai kenks ne tik Jums, ir Jūsų kompanijai, bet ir visai ES verslo bendruomenei. Kyšių ėmimas, nelegalūs pinigai dar labiau skatins Kinijos kompanijas sukčiauti. Korupcija yra nelegali ir Lietuvoje, ir Kinijoje, todėl būkite atsargūs su tais, kurie teigia, kad yra specialūs reikalavimai nusižengti nustatytoms tarptautinio verslo taisyklėms.

    Planuojant bendradarbiauti su užsienio šalimi, ypač tokia sudėtinga kaip Kinija, patariame pradžioje kontaktuoti su šalyje esančiomis institucijomis: ambasada, komercijos atašė, ES pramonės ir prekybos rūmais, kurios galės patarti dėl verslo normų, teisinio reguliavimo ir padėti jums informacijos paieškoje.

    Būtina patikrinti kompanijos, su kuria rengiatės bendradarbiauti, legalumą. Pradžioje sukčiai gali atrodyti pakankamai respektabiliai, nes dažnai naudojasi legalių kompanijų duomenimis. Taip pat kompanijos gali būti sukurtos būtent sukčiavimo tikslu kaip kažkurios didelės įmonės padalinys. Todėl būtina su motinine įmone išsiaiškinti tokios informacijos tikrumą. Reikia pareikalauti registracijos sertifikato. Verslo liudijime privalo būti nurodytas adresas, telefono numeris, liudijimo galiojimo laikas, atstovo duomenys. Visos Kinijos įmonės privalo būti registruotos vietiniame Valstybės pramonės ir prekybos administracijos padalinyje. Be to reikalaukite importo/eksporto sertifikato išduoto kompetentingos institucijos pagal produkcijos tipą.

    Rūpestingas patikrinimas kartais gali neduoti naudos tikrinant mažas įmones. Reikia pasitikrinti įmonės tarptautinės prekybos patirtį ir būti ypač atsargiems su labai jaunomis kompanijomis. Biurokratinės procedūros Kinijoje gali būti labai komplikuos. Būtina samdyti advokatą, kuris užtikrintų, kad teisiniai dokumentai tvarkingai išversti į dvi kalbas, prieš pasirašant bet kokį sandėrį. Nepasiduokite spaudimui pasirašyti skubiai.

    • Mokėjimų garantijos

    Prieš pirkdami bet kokias prekes internetu būtinai įsitikinkite pardavėjo patikimumu bei jo identifikacijos dokumentų tikrumu. Dažnai net ir didžiuosiuose interneto portaluose (www.alibaba.com
    ; www.medeinchina.com
    ) skelbiasi sukčiai pasislėpę po žinomomis kompanijos vardu. Būtina įsitikinti ar toje kompanijoje tikrai dirba toks žmogus, ir yra nurodytas telefono numeris.

    Žymūs išankstiniai mokėjimai nėra paplitę, ypatingai kai pasiūlyti be Jūsų prašymo. Užsitikrinkite, kad pirkėjas apmoka visą sumą, prieš išsiųsdami jam prekes arba sutariamas 30-50 proc. išankstinis mokėjimas ir akredityvas. Kinijoje paplitusi praktika pasilaikyti 5-10 proc. sumos, jei prekės būtų kartais netinkamos. Nesutikite su tuo jokiu būdu. Jei neįmanoma, reikalaukite dar vieno akredityvo tai sumai su laikotarpio nustatymu.

    Jei įmanoma stenkitės išvengti arbitražo. Laiko vilkinimas ir įstatymų nesilaikymas – didelė problema Kinijos teisėsaugoje. Priimkite tik saugias atsiskaitymo priemones, tokias kaip akredityvai išduoti žinomo nacionalinio banko, tokio kaip Bank of China arba China Construction bank. Galiausiai nustatykite atsiskaitymo būdą dar prieš sutardami galutinę kainą.

    Kaip pastebėti galimą apgavystę.

    – Netikėtas pasiūlymas iš nežinomos Kinijos kompanijos ar asmens; – Ypatingai patrauklus pasiūlymas;- Prekės atrodo labai viliojančiai ir jų kainos labai žemos. Tai gali būti padirbinėjimo rezultatas, prekyba padirbta produkcija baudžiama įstatymo. Kinijoje kokybiškos prekės turi savo vertę, kartais didesnę nei Europoje;- Jei Jūs pardavėjas – prekių užsakymo ar sutarties suma labai didelė. Neaiškiai įvardintos prekių specifikacijos; – Prašymai atsiųsti brangius pavyzdžius ar prekių prototipus;- Reikalavimas iš anksto apmokėti už prekes greitam pristatymui. Mokėjimo būdai, kai lengva pavogti asmens duomenis. Garantijų dėl prekių grąžinimo nebuvimas. Reikalavimas pervesti pinigus į sąskaitą Kinijoje (jų nebegalima atgauti). Papildomi mokesčiai, ir kiti neegzistuojantys finansiniai įsipareigojimai. Fiktyviuose sandoriuose mokėjimo sąlygos dažnai labai palankios. Jūsų pasiūlytos kvotos dažnai priimamos be derybų. Sutarties projektas taip pat labai patrauklus: išankstinis mokėjimas, gabenimo išlaidos, akredityvas dažniausiai atliekamas Kinijos pusės;- Būkite atsargūs jei reikalaujama kuo skubiau atvykti į Kiniją kontrakto pasirašymui ir prašoma turėti nemažą sumą procedūrų pagreitinimui (dovanoms, banketams, arbatpinigiams). Paprastai garantuojama išlaidas grąžinti kontraktui įsigaliojus;- Jei pasiūlymas gautas iš kompanijos, kurios interneto svetainė prastos kokybės, trūkta duomenų, adreso;- Kontakto elektroninis adresas priklauso nemokamiems tiekėjams (Yahoo, Google, AOL, kinų 163, 123 ir pan.);- Kinijos kompanija dirba mažiau nei metus;

    – Nenori ar negali pateikti verslo registracijos pažymėjimo. Arba priešingai siunčia visus identifikacinius dokumentus, įgaliojimus faksu ar elektroniniu paštu.

    Lietuvos ambasada Pekine gali Jums suteikti ES Pramonės ir prekybos rūmų, teisinių kompanijų kontaktinė informaciją, jei Jūs pageidausite pasitikrinti kompaniją Kinijoje, su kuria planuojate dirbti.

    Jei tapote apgavystės auka.

    Apgavystės atveju, ambasada negali dalyvauti tyrime ar kitose kriminalinėse procedūrose. Kinijoje nusikaltimų tyrimas ir teismo procesai trunka labai ilgai ir ne visada duoda norimą rezultatą. Jie ieškote teisinės pagalbos, teks kreiptis į juridines paslaugas teikiančia kompaniją.

    Jei į bėdą pateko Lietuvos įmonė, ambasada gali informuoti Kinijos Komercijos ministeriją apie incidentą. Tai reikia užpildyti žemiau pridedamą formą ir pateikti šiuos dokumentus:- Sandorio parašymą- Pagrindinę informaciją apie įtariamuosius: pavadinimą, kontaktinio asmens duomenis, telefono numerį, įmonės registracijos numerį.- Transakcijų sąrašą, pavedimų kopijas, susirašinėjimus.- Sutarties kopiją.

    Rengė Lietuvos ambasada Pekine, 2010 m.

Skip to content