• Naujienos
  • Dalies Kauno viešbučių savininkai pyksta neteksiantys nekilnojamojo turto mokesčių lengvatos

    Kaunas, gegužės 27 d. (ELTA).Kauno centre ir Senamiestyje esančių viešbučių šeimininkai liko suglumę po miesto politikų sprendimo padidinti šios kategorijos verslo objektams nekilnojamojo turto mokesčius. Šiemet mokėdami 0,6 proc. apmokestinto turto vertės dydžio metinį mokestį, 2012-aisiais jie privalės mokėti jau 0,9 proc.

    „Vis dar negaliu patikėti, kad naujoji miesto Taryba ketvirtadienį patvirtino žymiai padidintą, lyginant su šiais metais, mokesčių viešbučiams tarifą. Nepaisė, kad nekilnojamasis turtas Kauno centre ir Senamiestyje yra įvertintas gerokai, gal ne keletą kartų, brangiau nei miesto pakraštyje, todėl mokestinės sumos labai išaugs.

    Vilniaus politikai elgiasi priešingai: skatindami verslą, intensyvindami turizmą bei apskritai, – miesto pulsą senojoje bei centrinėje sostinės dalyse, jie nusprendė patvirtinti viešbučiams tik 0,5 proc. tarifą. Bet Kauno naujoji valdžia, pasirodo, apsiriboja tik deklaracijomis apie investicijas, apie Kauno gaivinimą, o realiai elgiasi priešingai, – smarkiai kerta per verslą“, – penktadienį Eltai sakė Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos viceprezidentas, Kauno senamiestyje esančio „Santakos“ viešbučio vadovas Zigmantas Dargevičius.

    Kauno miesto savivaldybės taryba patvirtino nekilnojamojo turto mokesčio tarifus: pagrindinį – 0,9 ir lengvatinį – 0,6 proc. Jis bus taikomas Laisvės alėjoje ir Senamiestyje esantiems pastatams, jei vykdoma nustatyta veikla (knygų mažmeninė prekyba, prekyba suvenyrais, antikvariniais daiktais, komercinių meno galerijų bei maitinimo ir gėrimų paslaugos). Dabar tokią mokesčio lengvatą turintys viešbučiai jos netenka pasiūlius vienam iš Kauno miesto savivaldybės tarybos komitetų.

    Anot Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos viceprezidento Z. Dargevičiaus, kiekvienas viešbutis Kauno svečiams teikia ir maitinimo paslaugas, bet nekilnojamasis turtas juk vertintas neišskiriant iš bendro viešbučio ploto tos dalies, kuri naudojama restoranui.

    „Man labai įdomu, kaip savivaldybė rengiasi viešbutyje pritaikyti dalinę lengvatą, kuri priklauso ir miesto centre bei Senamiestyje esantiems restoranams? Kaip jie atskirs restoraną nuo viešbučio? Ir kodėl restoranams yra galima lengvata, o viešbučiams – ne?“, – vardino abejones Z. Dargevičius Eltai, pripažinęs, kad Viešbučių asociacija dar spręs, kokių teisinių žingsnių imtis, kad Kauno miesto tarybos sprendimas dėl mokesčių tarifų būtų pataisytas.

    Miesto tarybos narys – „Kauno grūdų“ bendrovės, kuriai priklauso Laisvės alėjoje esantis viešbutis „Kaunas“, vadovas Tautvydas Barštys teigė pats balsavęs prieš sprendimą išbraukti viešbučius iš galinčiųjų pasinaudoti mokestine lengvata Kauno centro verslo įmonių sąrašo. Bet 20 tarybos narių (iš 41) balsavo kitaip, ir kitąmet lengvatos nebeliks.

    „Manau, visiškai kvailas sprendimas šį kartą buvo priimtas. Kaip galima lyginti verslo sąlygas miesto centre ir pakraščiuose? Visų pirma įrengti viešbutį Kauno centre kainuoja kur kas brangiau nei kitoje vietoje pastatyti jį visai naują. Centre – visi mokesčiai didesni.

    Vien paveldo reikalavimai labai smarkiai iškelia statybų, remontų, įrangos kainas. Reikia kokį menkiausią turėklą, sakykim, pakeisti, – projektas, derinimai, ekspertizė. Negana to, bet kokio statybininko negali čia įsileisti, nes paveldo objekte gali dirbti tik specialią licenciją turintys meistrai. Jų darbai irgi žymiai brangesni nei įprastai“, – dėstė savo abejones dėl viešbučiams kitąmet didėsiančio mokesčio T. Barštys.

    Dar prieš Kauno politikams svarstant, kokie nekilnojamojo turto mokesčio tarifai bus Kaune 2012 metais, miesto verslo bendruomenė pateikė savo požiūrį ir argumentus merui Rimantui Mikaičiui, tarybos komitetams, savivaldybės Finansų skyriui. Tačiau į tuos argumentus politikai ketvirtadienį vykusiame Kauno miesto tarybos posėdyje atsižvelgė tik iš dalies.

    „Manome, bendrieji principai dėl nekilnojamojo turto mokesčių turi tenkinti įmonių ir viso miesto konkurencingumo lūkesčius. Svarbu, kad baziniai nekilnojamojo turto mokesčiai, turintys konkurencinės įtakos Kaunui, būtų ne didesni kaip Vilniuje ar kituose miestuose. Antra, apleistam ir blogai prižiūrimam turtui mokesčių žirklės turėtų būti maksimalios, o ne minimalios, kaip iki šiol“, – esminius argumentus pabrėžė Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinis direktorius Vytautas Šileikis.

    ELTA primena, kad šie rūmai drauge su Kauno krašto pramonininkų ir darbdavių asociacija siūlė savivaldybei nekilnojamojo turto mokesčio pagrindinį tarifą sumažinti nuo 0,9 iki 0,8 proc. Be to, Laisvės alėjoje ir Senamiestyje esantiems statiniams siūlyta mažinti nekilnojamojo turto tarifą nuo 0,7 iki 0,5 proc. Verslo bendruomenė taip pat pageidavo, kad nekilnojamojo turto mokesčių tarifai būtų nustatyti ilgesniam nei vienų metų laikotarpiui.

    ELTA

Skip to content