• Naujienos
  • Apie socialinį modelį – Marijampolėje

    Daugiau darbo vietų, didesni atlyginimai, daugiau dirbančiųjų pagal darbo sutartis, geresnės galimybės derinti darbą ir šeimą bei mokslus – taip LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Darbo departamento direktorė Egle Radišauskienė balandžio 22 d. pradėjo socialinio modelio pristatymą Marijampolės regiono verslo bei nevyriausybinių organizacijų atstovams, rūmų bendruomenės nariams.

    Socialinis modelis – tai mokslininkų bei ekspertų grupės sukurtas kompleksinis sprendimas, kurio pagrindinis tikslas – sukurti lankstesnius darbo santykius ir taip skatinti kurti naujas darbo vietas, užtikrinti galimybę derinti šeimą, mokslus, laisvalaikį ir darbą, sudaryti sąlygas dirbti ir užsidirbti Lietuvoje.

    „Siekiama užtikrinti, kad neveiksnias popierines garantijas pakeis realiai veikiančios, taip pat būtų peržiūrėta valstybinio socialinio draudimo ir užimtumo sistemos, jos mažintų socialinę atskirtį ir skurdą. Socialinis modelis padėtų sukurti apie 85 tūkstančius naujų darbo vietų, tai prilygtų pusei dabartinių bedarbių. Būtų įteisinta galimybė dirbti individualiu grafiku, gauti kūrybines metų trukmės atostogas (mokslui ar kūrybai) ir papildomos dienos mokymuisi. Darbdavio pareiga – sukurti tinkamą psichologinį klimatą. Augtų atlyginimai, nes minimalus darbo užmokestis būtų mokamas tik už nekvalifikuotą darbą“, – kalbėjo E. Radišauskienė.

    Socialinis modelis buvo sukurtas sprendžiant esmines ekonomines problemas, su kuriomis šiandien susiduria Lietuva: aukštas nedarbo lygis, žemas darbo užmokestis (pagal jį Lietuva ES yra ketvirta nuo pabaigos ES), aukštas skurdo ir socialinės atskirties rizikos lygis (šešta nuo pabaigos ES), šešėlinis nedarbas. .Jeigu nedarbo lygio, jaunimo užimtumo, mažo darbo užmokesčio, ekonomikos lėtėjimo, šalies konkurencingumo didinimo klausimus norime spręsti nedelsiant, būtina priimti socialinio modelio įstatymus. Antraip šio sprendimo priėmimas užsitęs dar dvejus metus, o opios problemos tiek laukti negali. Daugiau darbo vietų, geresnis darbo santykių reguliavimas ir socialinio draudimo tvarumas prisidės prie didesnio užimtumo, didesnės darbuotojų ir darbdavių motyvacijos, šalies darbo rinkos atsparumo bei tvarumo užtikrinimo.

    Departamento direktorė atsakė į pateiktus klausimus, o jų buvo įvairių: dėl MMA, dėl pensijų kaupimo fondo, dėl išeitinių dydžio, dėl vidutinio mėnesinio atlyginimo ir kt.

Skip to content